Podstawowy element diety odchudzającej

Osoby chcące zmienić swój styl odżywiania, często zastanawiają się nad tym, co tak naprawdę należy włączyć do diety, aby była w pełni zbilansowana i dosyć szybko przynosiła rezultaty w kwestiach odchudzających i poprawy samopoczucia, musi być bogata w błonnik.

salad-374173_1920

Błonnik to składnik pokarmowy, który działa na wiele różnych sposobów. Sam element jest także w dwóch „wariantach”. Wyróżniamy błonnik rozpuszczalnym i nierozpuszczalny.

Błonnik rozpuszczalny to składnik występujący głównie w miąższu owoców i warzyw. Mowa tu głównie o pektynach, które podczas procesów trawiennych, zamieniają się wewnątrz organizmu w swoistą galaretkę. Żel ten doskonale oczyszcza organizm z toksyn, opóźnia wchłanianie cukry i pozwala na dłuższe poczucie sytości.

Błonnik nierozpuszczalny to składnik mający swoje źródło głównie we wszelkiego rodzaju ziarnach. Przechodzi on przez cały układ trawienny w niemal niezmienionej formie, podlegając jedynie procesom wchłaniania wody. Dzięki temu niweluje problem zaparć, wzmacnia perystaltykę jelit i daje poczucie pełności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *